FAQ – najczęściej zadawane pytania

CZY NA SESJĘ MOGĘ PRZYJŚĆ Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ?

Oczywiście, że tak. Jeżeli osoba towarzysząca sprawi, że będziesz się czuł pewniej, to nie ma żadnych przeciwwskazań. Z doświadczenia jednak wiem, iż w większości przypadków osoba towarzysząca potrafi skutecznie rozproszyć pozującego, radzę więc, dobrze przemyśleć tą decyzję.

CZY MOGĘ DOKUPIĆ OPCJĘ WIZAŻU ORAZ UŁOŻENIA FRYZURY DO SESJI?

Oczywiście. Na stałe współpracuję wizażystkami i stylistkami. Cena takiej usługi to 120 zł. Podczas rozmowy, na kilka dni przed sesją powinniśmy zarezerwować termin u wizażystki.

CZY MUSZĘ PRZYNIEŚĆ SWOJE UBRANIA?

Tak, na sesję należy przynieść kilka kompletów ubrań z czego na miejscu dobierzemy odpowiednie stylizacje tak, aby efekt końcowy był najlepszy. Szczególnie przy sesjach portretowych polecam ubrania bez mocnych wzorów, pasków, kolorowych kwiatów itp. Najlepiej aby niektóre ubrania były ciemne, inne jasne... zróżnicowane.

CZY POWINIENEM SIĘ SPECJALNIE PRZYGOTOWAĆ DO SESJI?

Na sesję dobrze jest przyjść wypoczętym, wyspanym i odstresowanym. Cienie pod oczami, zmęczenie fizyczne lub psychiczne zdecydowanie utrudniają wykonanie oczekiwanych zdjęć. Jeśli chodzi o sesję buduarową i akty już począwszy od dnia poprzedzającego sesję należy nosić luźne ubrania (zwłaszcza bieliznę), takie, które nie pozostawiają śladów odgnieceń na skórze. Dobrze jest zabrać ze sobą ulubione kosmetyki, szczotkę do włosów itp. a także przedmioty, które mogą być wykorzystane jako rekwizyty na zdjęciach.

JAK DŁUGO CZEKA SIĘ NA WYRETUSZOWANE UJĘCIA?

Zdjęcia z sesji wysyłam w formie elektronicznej do 7 siedmiu dni roboczych od wykonania opłaconej sesji.

JAK DŁUGO CZEKA SIĘ NA ODBITKI?

Odbitki wykonuję zaraz po zakończeniu retuszu i są gotowe następnego dnia do odbioru.

CZY DOSTANĘ ZDJĘCIA W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI?

Tak, zdjęcia w pełnej rozdzielczości w formacie jpg zostaną wysłane na e-mail lub w przypadku takiego życzenia - nagrane na płytę CD i będą gotowe do odbioru wraz z odbitkami.

CZY MOGĘ OTRZYMAĆ ORYGINALNE PLIKI RAW?

Niestety nie ma takiej możliwości. Pliki RAW są materiałem do wykonania zdjęć końcowych, które są przedmiotem zamówienia.

JAKIE NABYWAM PRAWA DO ZAMÓWIONYCH FOTOGRAFII?

Jest to często niezrozumiały lub nawet ignorowany temat, więc postaram się tutaj wyjaśnić jak w świetle prawa wygląda zlecenie wykonania utworu fotograficznego.

Otóż w celu uniknięcia wątpliwości autorem Fotografii w rozumieniu Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych jest Fotograf,  wszelkie prawa autorskie w tym Autorskie prawa majątkowe do utworów fotograficznych stanowiących przedmiot niniejszej umowy nabywa Fotograf.

  1. W najczęstszym przypadku, dzięki podpisanej między nami umowie, Fotograf udziela licencji do wykorzystania fotografii na określonych polach eksploatacji np. w postaci zwielokrotniania i nieodpłatnego udostępniania egzemplarzy Fotografii w postaci cyfrowej oraz analogowej.
    Nabycie powyższej licencji nie pozwala jednak na do dokonywania jakichkolwiek przeróbek i modyfikacji zmieniających oryginalną postać zdjęć. Licencja nie upoważnia Cię do publikacji fotografii w mediach zarówno drukowanych jak i online (strony internetowe) w celach zarobkowych (np. strona firmowa, broszury reklamowe, sprzedaż fotografii osobom trzecim). Na takie wykorzystanie zdjęć wymagana jest oddzielna licencja, która często ograniczona jest terminowo i szczegółowo określa nabywane przez Ciebie prawa.
  2. Istnieje możliwość również przeniesienia na Ciebie praw autorskich do fotografii. W takim przypadku możesz praktycznie dowolnie dysponować fotografią gdyż w sensie praw majątkowych staje się ona Twoją własnością. Jest to oczywiście znaczne uproszczenie - szczegóły wymagają zdecydowanie fachowej opinii prawnej. Ważne jest to, że umowy takie muszą mieć formę pisemną i co do zasady Twórcy należy się wynagrodzenie, które jest znacznie wyższe od ceny za udzielenie licencji - jest to często wielokrotność tej kwoty.

W zdecydowanej większości przypadków do korzystania z zamówionych fotografii wystarcza licencja. Jedynie w szczególnych przypadkach realizowane jest przeniesienie praw autorskich na zamawiającego.

Wszelkie wątpliwości i ustalenia co do tego w jaki sposób zamówione fotografie będą wykorzystywane, określimy na etapie umowy - jeszcze przed wykonaniem zlecenia. Umowa jest w tym przypadku dowodem nabycia praw do korzystania z utworu fotograficznego. Dlatego jest tak bardzo ważna.

Copyrighted Image